Gdy pada deszcz dość łatwo zauważyć, że kropelki wody osadzają się na lakierze naszych samochodów w dość nietypowy sposób. Zjawisko te jest widoczne wówczas, gdy lakier jest wyczyszczony i nawoskowany. Zjawisko to doczekało się naukowych analiz, mówimy bowiem w jego przypadku o kropelkowaniu, czy też perełkowaniu wody. (https://sklep.motogo.pl/meguiars-m12) Co ciekawe, kropelkowanie nie tylko ciekawie się prezentuje, ale również pozwala na utrzymanie samochodu w czystości, wymaga od nas bowiem jedynie usuwania smug, co nie jest zadaniem skomplikowanym.
Perełkowanie
Zjawisko perełkowania zawdzięczamy przede wszystkim polimerom, są one bowiem w stanie stworzyć bardzo wysokie naprężenie powierzchniowe. Dzięki temu woda może swobodnie spływać po lakierze, co zmniejsza ryzyko pojawienia się tak samych smug, jak i plam, które zresztą mogły pojawić się na powierzchni lakieru znacznie wcześniej. Omawiane zjawisko przyczynia się również do tego, że jeśli na warstwie polimerów osadzą się brud i błoto, nie będzie trzeba silnie szorować lakieru podczas jego mycia, aby pozbyć się tego rodzaju zabrudzeń.
Oznacza to spory zysk dla właściciela pojazdu, mówimy bowiem o zminimalizowanym ryzyku pojawienia się kolejnych zarysowań. Powierzchnia lakieru staje się dzięki temu gładsza, a to sprawia, że łatwiejsze jest nie tylko jej mycie, ale również osuszanie, Oczywiście, uzyskanie takiego efektu jest możliwe przede wszystkim wówczas, gdy do pielęgnacji lakieru samochodowego stosuje się preparaty wykorzystujące polimery hydrofobowe. Te mają za zadanie odpychanie wody po to, aby nastąpiło jej rozproszenie, co daje efekt kropelkowania.
Kropelkowanie
Z kropelkowaniem wiąże się jeden mit. Nie brakuje osób przekonanych o tym, że w momencie, w którym woda przestaje kropelkować, nie mamy już efektu ochronnego. Na szczęście, nie jest to prawda, choć wiele zależy od tego, jaki wosk stosujemy. Przy najlepszych rozwiązaniach woda przestaje kropelkować już po paru tygodniach, jeszcze przez wiele kolejnych mamy jednak do czynienia z ochroną, jaką zapewnia nam wosk. O tym, jak duża jest trwałość wosków ich producenci informują już na opakowaniach preparatów, co do zasady jednak właśnie różnice w trwałości mogą być kluczowe podczas zakupów. Warto mieć to na uwadze już na etapie wybierania wosku, aby uniknąć ewentualnego rozczarowania.