img

Jak sprawdzić czy wosk jest już gotowy do polerowania? Swipe Test – najlepszy sposób.

Czym jest woskowanie i na czym polega cały ten proces wie praktycznie każdy kierowca. Natomiast to czy jest ta czynność wykonywana dobrze to już zupełnie inna kwestia. Podczas woskowania najczęściej popełniane są dwa błędy, które później odbijają się niekorzystnie na wyglądzie lakieru. Jest to nakładanie zbyt grubej warstwy wosku oraz przedwczesne usunięcie warstwy wosku z lakieru. (https://sklep.motogo.pl/meguiars-m12)

Profesjonalne polerowanie

Zazwyczaj każdy kto zajmuje się woskowaniem, chce nałożyć jak najcieńszą warstwę wosku, ale także jak najbardziej zwarta i jednolitą, co później zaowocuje pięknym połyskiem lakieru. Nieważne jest czy nakładamy wosk ręcznie czy też za pomocą specjalnie do tego przystosowanych narzędzi (np. Meguiar’s Dual Action Polisher), ważne jest efekt końcowy był zadowalający i nie wymagał żadnych poprawek. Do powierzchni lakieru może się zespolić tylko konkretna ilość produktu do woskowania, nie ma więc sensu nakładać warstwy grubszej niż to konieczne. Jeśli to zrobimy, to zwyczajnie zmarnujemy dużą część produktu, który może się przydać następnym razem lub do kolejnego auta. Do tego zbyt gruba warstwa nie pomaga w pracy – utrudnia usuwanie i cały proces utwardzania.

Sztuka woskowania

Najlepszym dowodem na to, że woskowanie jest wykonywane nieprawidłowo jest ból ramion i duże zmęczenie, co nie powinno mieć miejsca z nowoczesnymi produktami do woskowania. Jeśli wszystkie czynności wykonujemy prawidłowo to woskowanie jest proste i nie męczy naszych ramion nadmiernie. Ważne aby wcześniej dobrze przygotować powierzchnię, a w późniejszym etapie również usunięcie warstwy wosku będzie banalnie proste, ponieważ wystarczy przetrzeć całą powierzchnię suchym ręcznikiem z mikrofibry.

Warstwy wosku na samochodzie

Po nałożeniu warstwy wosku musimy zostawić ja na określony czas do utwardzenia, najczęściej jest to około 10-15 minut, choć w dużej mierze zależy to od producenta i wybranego kosmetyku. Po tym czasie można przystąpić do zrobienia kontroli przy pomocy Swipe Test, jednak ciężko jednoznacznie podać czas potrzebny na utwardzanie wosku, ponieważ zależy to od wielu czynników. Utwardzanie wosku zależy m.in. od temperatury jaka panuje w otoczeniu - w gorące i suche dni szybciej się utwardzi, a w chłodne i wilgotne będziemy musieli dłużej poczekać.

Jak wykonać Swipe Test?

Palcem wskazującym musimy przejechać po warstwie wosku aby odsłonić lakier. Jeśli na powierzchni powstają smugi to wosk jeszcze się nie utwardził, jeśli jest czysta i lśniąca to wosk możemy już łatwo zetrzeć suchym ręcznikiem. Cały zabieg woskowania jest prosty i nie powinien zabrać dużo czasu ani wysiłku. Przy pomocy Swipe Test można być pewnym, że będzie to jeszcze łatwiejsze i skuteczne.

Robert Antkowiak

Redakcja Meguiars.com.pl

Zobacz również