img

Pięć sposobów na uniknięcie problemów z akumulatorem tej zimy

Większość kierowców myśli o akumulatorze swojego pojazdu dopiero wtedy, gdy ten przestaje działać.

"Na szczęście akumulatory rzadko psują się bez ostrzeżenia , a zwrócenie uwagi na ich śmierć może pomóc uniknąć frustracji" - powiedział Jim McIlvaine z firmy OPTIMA Batteries.

Podstawowe akumulatory samochodowe pozostają niezmienione od dziesięcioleci. Zawierają ołów i elementy plastikowe oraz roztwór elektrolitu składający się z kwasu siarkowego i wody. Roztwór ten oddziałuje z ołowiem, generując energię po przekręceniu kluczyka.

Nauka stojąca za akumulatorami pozostaje w dużej mierze niezmieniona od ponad 100 lat. Kolejna stała: Uciążliwe upały i mroźna zimowa pogoda wysysają życie z akumulatora.

"Problemy powstałe w ekstremalnie gorących warunkach zazwyczaj ujawniają się, gdy pogoda staje się zimna" - mówi McIlvaine. "Kiedy jest zimno, w samej baterii jest mniejsza aktywność chemiczna, co zasadniczo uczyniłoby z niej mniejsze pudełko energii".

W temperaturze zera stopni Celsjusza, bateria traci połowę swojej mocy ładowania. Taka strata szybko obciąża akumulator, a także resztę układu ładowania pojazdu.

"Niskie temperatury powodują, że olej silnikowy jest zimny i zasadniczo sprawiają, że silnik jest większy i trudniej go uruchomić" - powiedział McIlvaine.

Aby pomóc w utrzymaniu prawidłowego działania akumulatora pojazdu, McIlvaine proponuje następujące sugestie na zimową pogodę:

  • Sprawdzaj układ ładowania swojego pojazdu co trzy miesiące lub przy każdej wymianie oleju. Akumulatory, które mają więcej niż trzy lata, powinny być sprawdzane częściej.
  • W razie potrzeby należy utrzymywać poziom naładowania akumulatora za pomocą prostownika, zwłaszcza w regionach, w których panują ekstremalne temperatury. Jednak każdy akumulator, który wymaga takiej pomocy do uruchomienia pojazdu, powinien być jak najszybciej w pełni naładowany za pomocą wysokiej jakości prostownika.
  • Przed dłuższą podróżą zawsze należy sprawdzić stan akumulatora. Poproś profesjonalnego mechanika o sprawdzenie przewodów, słupków i mocowań akumulatora. Kable nie powinny się strzępić i muszą być mocno przymocowane do akumulatora. Należy również zwrócić uwagę na korozję kabli, która ogranicza przepływ prądu z akumulatora. Właściwa konserwacja napięcia jest kluczem do długiej żywotności akumulatora i najwyższej wydajności.
  • Należy upewnić się, że akumulatory zamienne spełniają lub przekraczają zalecenia producenta dla danego pojazdu. Parametry i rozmiar akumulatora są szczególnie ważne, aby zapewnić wystarczającą moc w trudnych warunkach pogodowych.
  • Podczas trudnych warunków pogodowych należy przechowywać pojazd w środku lub zainwestować w podgrzewacz akumulatora, aby zapobiec utracie zasilania.

Ewelina Karpińska

Redakcja Meguiars.com.pl

Zobacz również