img

4 rodzaje świec zapłonowych (miedziane vs irydowe vs platynowe vs podwójnie platynowe)

Co to jest świeca zapłonowa? Jak działają? Dlaczego ich koszt jest różny?

To tylko kilka z pytań, na które postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

W tym artykule omówimy różne typy świec zapłonowych dostępnych na rynku i dowiemy się, którą z nich wybrać dla swojego silnika samochodowego. Przyjrzymy się również kilku podstawowym informacjom o świecach zapłonowych. Zaczynajmy!

Spis treści pokaż Rodzaje świec zapłonowych 1. Świece zapłonowe miedziane 2. Irydowe świece zapłonowe 3. Platynowe świece zapłonowe 4. Podwójne platynowe świece zapłonowe Co to są świece zapłonowe? Podsumowanie

Rodzaje świec zapłonowych

Cztery główne typy świec zapłonowych to: świeca zapłonowa miedziana, świeca zapłonowa irydowa, świeca zapłonowa platynowa i świeca zapłonowa podwójnie platynowa. Każdy typ świecy zapłonowej ma swoje wady i zalety.

Przygotowaliśmy dla Ciebie poręczną listę, zawierającą różnice w stosowanych materiałach oraz różnice w wydajności i kosztach. Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa lista różnych typów świec zapłonowych:

1. Świece zapłonowe miedziane

Świece zapłonowe miedziane to wspólna nazwa dla większości podstawowych świec zapłonowych, które można dostać w ręce. Termin ten jest jednak dość niepoprawny, ponieważ standardowe świece materiałowe nie mają elektrod wykonanych z miedzi, ponieważ miedź jest bardzo miękkim materiałem, który szybko się topi.

W "miedzianej świecy zapłonowej" lub standardowej świecy zapłonowej stosuje się stop niklu, który może zawierać niewielki rdzeń miedziany. Właściwie wszystkie typy świec zapłonowych zawierają w sobie rdzeń miedziany.

Korpus tych miedzianych świec zapłonowych jest fizycznie największy ze wszystkich tutaj wymienionych. Wynika to z tego, jak mało wydajne są one w porównaniu z większym napięciem do wytworzenia iskry.

Świece te najlepiej nadają się do starszych pojazdów, w których nie zamontowano wielu akcesoriów i które mają silnik o podstawowej wydajności.

Świece tego typu są dość tanie w zakupie i zazwyczaj nie powodują żadnych problemów, o ile są wymieniane w regularnych odstępach czasu - w zależności od zaleceń producenta.

2. Irydowe świece zapłonowe

Są to jedne z najlepszych świec, jakie można dostać w ręce na standardowym rynku konsumenckim. Wykonane z irydu, będą działać znacznie dłużej niż standardowe świece miedziane i platynowe.

Jest to spowodowane głównie tym, jak trwały jest iryd jako metal. Jest on nie tylko niezwykle wytrzymały i trwały, ale także świetnie przewodzi prąd. Oznacza to, że korpus świecy może być znacznie mniejszy, ponieważ nie wymaga tak dużej ilości prądu do wytworzenia iskry, co sprawia, że jest ona również znacznie bardziej wydajna.

Pewnie myślisz, że iryd brzmi całkiem nieźle - i tak jest, dlatego jego cena jest bardzo wysoka.

Mimo że świece te są dość drogie, ich trwałość wynosi zazwyczaj około 50 000 mil, co oznacza, że nie trzeba ich często wymieniać.

Świece irydowe są często montowane w nowszych pojazdach z silnikami o wyższych osiągach; jeśli tak jest w Twoim przypadku, zalecamy wymianę świec zapłonowych jedna za drugą.

3. Świece zapłonowe platynowe

Platynowe świece zapłonowe są dość podobne do miedzianych świec zapłonowych w ich budowie, z wyjątkiem tego, że posiadają platynową końcówkę, która jest przyspawana do końca elektrody środkowej, dzięki czemu jest ona znacznie bardziej trwała i bardziej wytrzymała niż podstawowa końcówka ze stopu niklu, występująca na miedzianej świecy zapłonowej.

Platynowe świece zapłonowe mogą zazwyczaj wytrzymać około 100 000 mil dzięki ich lepszej trwałości i lepszej zdolności do pracy w wyższych temperaturach.

Podczas gdy te świece nie są ani najbardziej wydajne, ani najbardziej trwałe na rynku w porównaniu z irydowymi świecami zapłonowymi, są one tańsze. To właśnie czyni je doskonałym środkiem dla Twojego pojazdu, pod warunkiem, że producent je określi.

4. Świece zapłonowe z podwójną platyną

Ponownie, te świece zapłonowe z podwójną platyną są podobne w konstrukcji do świec zapłonowych miedzianych i z pojedynczą platyną, z tą różnicą, że posiadają laserowo spawaną platynową wkładkę.

Ta konstrukcja podwójnej platyny zarówno na elektrodzie, jak i na wkładce sprawia, że świece te są jeszcze bardziej wydajne i trwałe - a wszystko to za niższą cenę niż świece Iridium.

Są one świetną opcją, jeśli chciałbyś unowocześnić swój silnik, rezygnując z pojedynczych platynowych świec zapłonowych, ale nie chcesz przepłacać za świece irydowe.

RELATED: 6 przyczyn powstawania oleju na świecach zapłonowych

Co to jest świeca zapłonowa?

A więc, co to dokładnie jest świeca zapłonowa? Świeca zapłonowa służy do zapłonu paliwa, które jest wtryskiwane do komory spalania silnika. Dotyczy to tylko silników benzynowych, ponieważ inne paliwa są zapalane w inny sposób. Silnik ma zwykle jedną świecę zapłonową na każdy otwór cylindra, która jest zasilana elektrycznie bezpośrednio z zestawu cewek lub pośrednio przez przewody HT (wysokiego napięcia).

W obu przypadkach wysokie napięcie jest generowane przez zespół cewek pojazdu, a następnie przesyłane do świec zapłonowych. Ta energia elektryczna, która jest przesyłana, przeskakuje przez szczelinę między elektrodą środkową świecy a elektrodą masy. Gdy ładunek elektryczny przeskakuje przez szczelinę, wydziela widoczną iskrę (stąd nazwa świeca zapłonowa) i jest to iskra, która zapala paliwo, powodując miniaturową eksplozję, która utrzymuje tłoki w ruchu, a silnik się obraca.

Tym, co sprawia, że świeca zapłonowa jest tak wspaniałym elementem, jest jej prosta konstrukcja. Chociaż jest to jedna z najważniejszych części Twojego silnika i wykonuje ogromną ilość pracy, nadal pozostaje piękna i prosta w swojej metodzie działania.

Podczas gdy prawie wszystkie świece zapłonowe działają tak samo, różnią się one wydajnością, w zależności od materiału, z którego są wykonane.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten przewodnik dał Ci wgląd w główne różnice między 4 najbardziej powszechnymi świecami zapłonowymi na rynku. Jak w przypadku większości rzeczy, dobrze jest zrównoważyć wydawanie pieniędzy z góry z potencjalnymi naprawami, które trzeba będzie wykonać w przyszłości.

Świece zapłonowe są istotnym elementem w Twoim silniku i bez nich nie będzie on działał. Dzięki nim silnik pracuje nie tylko wydajnie, ale i płynnie. Dlatego tak ważne jest, aby poświęcić czas i pieniądze na właściwą konserwację.

Chcesz wiedzieć, jakie wybrać najlepsze świece zapłonowe? Zapoznaj się z naszym innym przewodnikiem: najlepsze świece zapłonowe.

Nie wahaj się wrócić do tego przewodnika, kiedy tylko będziesz potrzebował pomocy.

Referencje:

Świece zapłonowe Bosch

Świece zapłonowe NGK

Robert Antkowiak

Redakcja Meguiars.com.pl

Zobacz również