img

Sposoby na zabezpieczenie lakieru

Ochrona lakieru jest dość trudnym zadaniem, ponieważ narażony jest on praktycznie cały czas na działanie warunków atmosferycznych, kwasów, tłuszczów i chemii. Dlatego kosmetyki samochodowe a takżę nanotechnologia mogą się okazywać bardzo ważne.

Jak chronić lakier?

Trudno sobie to wyobrazić, ale lakier będzie ulegał zużyciu. Związane jest to z reakcjami chemicznymi, które mają miejsce na jego powierzchni. Kwasy, tłuszcze wnikają w pory lakieru i doprowadzają do jego zniszczenia, zużycia. Lakier oksyduje a tego efektem będzie matowienie i utrata doskonałej głębi koloru. Pogarsza się jego estetyka.

Woskowanie

Podstawową formą ochrony będzie zawsze woskowanie. W większości przypadków będzie trzeba dwa razy w roku takie woskowanie stosować. Pośród różnych produktów największym zainteresowaniem cieszą się takie z dodatkiem naturalnego wosku carnabua, który powstaje z liści palmy kopernicji, która rośnie na terenie Brazylii. To wosk naturalny, który chroni lakier przed okresem zimowym.

Połysk lakieru

Powłoki ochronne

Nanotechnologia pozwoliła na opracowanie innowacyjnych powłok ochronnych, które będą w stanie zagwarantować zabezpieczenie lakieru na kilka lat. Produkty gwarantujące taki okres ochrony oparte są na kwarcu albo ceramice. W praktyce będą one powodować, że na lakierze pojawić się będzie mogła warstwa ciała stałego, jego twardość będzie pozwalała na zabezpieczenie lakieru przed działaniem czynników atmosferycznych.

Stosowanie folii ochronnej

Można także zdecydować się na folię ochronną, która zostaje nałożona na karoserię i gwarantuje skuteczne zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi, błotem, zarysowaniami. Można również stawiać na folię bezbarwną albo kolorową, jeśli chcemy odmienić wygląd samochodu. Takie zabieg będzie skuteczny, ale również kosztowny. Oklejenie auta kosztować może nawet 2 tysiące złotych. Jej trwałość to nawet 5 lat.

Korzyści

Zabezpieczenie lakieru to szansa na ochronę karoserii, ale z drugiej strony również sposób na to, by zagwarantować sobie, że lakier ma doskonały blask, zachowaną głębię koloru, karoseria będzie doskonale się prezentować.

Ewelina Karpińska

Redakcja Meguiars.com.pl

Zobacz również