img

Jak chronić lakier samochodu przed oksydacją?

Każdy kierowca marzy o tym, aby idealny stan lakieru w jego samochodzie utrzymywał się przez długi czas. Niestety, nie ma takiego pojazdu, który nie byłby narażony na negatywny wpływ środowiska, nie można więc zapominać o tym, że lakier należy regularnie pielęgnować. Mówiąc o procesach mających negatywny wpływ zarówno na wygląd, jak i stan lakieru, warto wspomnieć o utlenianiu określanym też mianem oksydacji. (https://sklep.motogo.pl/meguiars-m12)

Zabezpiecz lakier

Dla zewnętrznej części samochodu charakterystyczne jest to, że nieustannie ma kontakt z powietrzem, wodą oraz ze słońcem. Cząsteczki tlenu, które znajdują się w powietrzu, bardzo często łączą się z powierzchnią lakieru. Zazwyczaj z utlenieniem mamy do czynienia jedynie wówczas, gdy powierzchnia lakieru pogarsza się, zjawisko ma jednak miejsce również na skutek zaniedbań w tym miejscu, w którym powierzchnia przestała być nieprzepuszczalna i nie została odpowiednio zabezpieczona. Do takiego stanu rzeczy najczęściej prowadzą zaniedbania ze strony kierowcy, winne potrafią być jednak również nieodpowiednie środki stosowane podczas mycia samochodu.

Lakier nie lubi też nagrzewania przez słońce, a z czasem zużywa się również w sposób naturalny. Na szczęście, proces utleniania jest zaliczany do tych, którym można się przeciwstawić. Kluczem do sukcesu wydaje się w tym kontekście dbanie o lakier, pomagają jednak również wysokiej jakości produkty pielęgnacyjne.

Ochrona lakieru

Na jakie rozwiązania warto zatem zwracać uwagę w pierwszej kolejności?

Kluczem do sukcesu okazuje się już choćby używanie wysokiej jakości szamponów do samochodów zamiast detergentów, po które sięgamy w kuchni. Warto też pamiętać o tym, aby nakładać na lakier ochronną warstwę wosku. Czynność ta nie musi być wykonywana zbyt często, jeśli jednak zdecydujemy się na nią trzy lub cztery razy w roku, efekt końcowy powinien być zgodny z naszymi oczekiwaniami.

Usuwanie zanieczyszczeń

Przynajmniej raz do roku wskazane jest też usuwanie zanieczyszczeń i uszkodzeń lakieru. Również w tym wypadku dużą wagę należy przywiązywać do stosowania odpowiednich produktów czyszczących, niejednokrotnie pomocne okazuje się przy tym wsparcie ze strony profesjonalistów. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto też parkować samochód pod zadaszeniem. Jeśli lakier będzie pielęgnowany regularnie, można mieć pewność, że i ryzyko wystąpienia utlenienia zostanie ograniczone do minimum, a to sprawi, że i efekt końcowy będzie satysfakcjonujący.

Ewelina Karpińska

Redakcja Meguiars.com.pl

Zobacz również