img

Jak uzyskać możliwie najniższe stawki ubezpieczenia samochodu

Według danych firmy Quadrant Information Services, średni roczny koszt ubezpieczenia samochodu wynosi 1 674 USD, czyli 139,50 USD miesięcznie. Dla jasności, stawka ta dotyczy pełnego pokrycia, ale jest to również najbezpieczniejszy i najbardziej wszechstronny rodzaj ubezpieczenia, który obejmuje prawie wszystko. Tyle można zapłacić za pełne pokrycie, ale czy to najlepsze, co można zrobić? Czy nie ma sposobu, aby ubezpieczenie samochodu było bardziej przystępne cenowo?

To właśnie jest tematem dzisiejszego bloga. Przyjrzymy się sposobom uzyskania ubezpieczenia samochodowego, które nie rozbije banku, a przynajmniej nie tak bardzo!

Zawartość show 1. Rozejrzyj się i porównaj 2. Pytaj o rabaty 3. Zwiększ bezpieczeństwo swojego samochodu 4. Zaoferuj wyższy udział własny 5. Zamów urządzenie do śledzenia samochodu 6. Popraw swoją ocenę kredytową 7. Wybierz bardziej podstawową ochronę ubezpieczeniową 8. Sprawdź stawki ubezpieczeniowe przed zakupem pojazdu Podsumowanie: Unikaj niektórych samochodów, aby zapewnić sobie niższe ubezpieczenie

1. Rozejrzyj się i porównaj

Pierwszą radą, której należy przestrzegać, jest najstarsza zasada w podręczniku konsumenta - nigdy nie zgadzaj się na pierwszą ofertę. Większość ofert ubezpieczeń samochodowych jest ważna przez co najmniej kilka dni, a większość z nich nawet do tygodnia lub dłużej. Należy rozejrzeć się na rynku i porównać różne oferty.

Strony takie jak insurify.com, nerdwallet.com, thezebra.com i wiele innych oferują bezpłatne i szybkie porównania, które wskażą najlepsze dostępne oferty. Nie należy również zapominać o regionalnych ubezpieczycielach. Wiele osób popełnia błąd, myśląc, że tylko "duzi chłopcy", tacy jak dostawcy ogólnokrajowi, są konkurencyjni cenowo, ale tak nie jest. Konkurując, regionalni ubezpieczyciele mogą oferować lepsze ceny niż myślisz, a często mają też lepszą, bardziej spersonalizowaną obsługę klienta, co jest dodatkową zaletą.

2. Pytaj o rabaty

W branży panuje przekonanie, że wielu ubezpieczycieli będzie oferować zachęty, aby zabezpieczyć swój biznes w obliczu ostrej konkurencji między ubezpieczycielami. Po uzyskaniu wyceny i nadejściu czasu na kontakt z ubezpieczycielem, należy zapytać o zniżki, jakie można uzyskać u danego ubezpieczyciela. Przy odrobinie szczęścia ubezpieczyciel sam się o tym dowie, ale nie ma powodu, by nie zapytać.

Na przykład, niektórzy ubezpieczyciele oferują lepsze warunki ubezpieczenia samochodu, jeśli połączy się je z polisą na dom lub podobną. Może się wydawać, że nie chcemy wydawać więcej pieniędzy na kolejne ubezpieczenia, ale jeśli pakiet obejmuje coś bardzo praktycznego, nie ma powodu, by go odrzucać.

Inne oferowane zniżki mogą obejmować uzyskanie lepszej oferty, jeśli ubezpiecza się kilka samochodów na tę samą polisę. Ponadto, jeśli masz czystą kartotekę kierowcy, możesz również zapytać o wszelkie zachęty z tym związane.

3. Zwiększ bezpieczeństwo swojego samochodu

Panuje powszechne przekonanie, że ogromna ilość zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS) sprawi, że nasze ubezpieczenie samochodu będzie tańsze. W rzeczywistości nie jest to prawdą. Choć samochody stają się coraz bardziej inteligentne i sprawne, to jednak dodatkowe wyposażenie, kamery, czujniki i inny sprzęt sprawiają, że ubezpieczenie samochodu jest droższe. W jaki więc sposób "zwiększenie bezpieczeństwa" samochodu obniża koszty ubezpieczenia?

Funkcje ADAS mogą nie pomóc w uzyskaniu tańszego ubezpieczenia, ale systemy bezpieczeństwa, takie jak alarmy, urządzenia śledzące, immobilizery i podobne urządzenia już tak. Należy jednak zauważyć, że oszczędności te są zwykle niewielkie, ale każdy drobiazg pomaga!

4. Zaoferuj wyższy udział własny

Jedną z najbardziej frustrujących rzeczy w ubezpieczeniach samochodowych jest sytuacja, w której można być względnie pewnym ogólnego bezpieczeństwa samochodu, a mimo to trzeba płacić wysokie składki. Na przykład, jeśli posiadasz bezpieczny garaż lub parking na ulicy, odpowiednie środki bezpieczeństwa, prawie nigdy nie jeździsz po obszarach o dużej prędkości itp. Takie okoliczności powinny obniżyć ryzyko, ale mimo to składki mogą być zbyt wysokie.

Jednym ze sposobów obejścia tego problemu dla osób, które mogą zaliczyć się do grupy naprawdę niskiego ryzyka - czysta historia prowadzenia pojazdu, dobre nawyki jazdy, nie jeździsz tak często jak inni ludzie itp. Mówiąc, że sam zapłacisz więcej w przypadku roszczenia, obniżasz ryzyko w jedyny sposób, na jaki reagują firmy ubezpieczeniowe, czyli obniżając ryzyko finansowe.

Jeśli wiesz, że stać Cię na zapłacenie udziału własnego w przypadku wystąpienia szkody, możesz w międzyczasie płacić niższe składki. Jest to dobra strategia dla tych, którzy mają uzasadnione przekonanie, że prawdopodobieństwo wystąpienia szkody jest niewielkie. Jest to prosty sposób na szybkie obniżenie kosztów ubezpieczenia.

5. Zamów urządzenie do śledzenia samochodu

Niektórzy dostawcy usług ubezpieczeniowych proponują kierowcom ciekawy układ. Ponieważ nie ma sensu wierzyć Ci na słowo, że jesteś dobrym i bezpiecznym kierowcą, zamiast tego oferują Ci możliwość zapisania się do programu bezpiecznego kierowcy, w ramach którego instalują w Twoim samochodzie urządzenie śledzące, które monitoruje Twoją prędkość, przebieg i ogólne standardy jazdy. Jeśli spełniasz wysokie standardy, na które się powołujesz, możesz otrzymać szybkie zniżki.

Istnieje wiele takich programów, jednym z nich jest Drive Safe & Save firmy State Farm. Po zarejestrowaniu się otrzymujesz natychmiastową zniżkę w wysokości około 5 procent, a następnie do 30 procent więcej po zakończeniu okresu monitorowania. Niektóre z najnowszych programów, w tym program firmy State Farm, nie wymagają już instalowania dodatkowego urządzenia śledzącego, ale działają za pośrednictwem aplikacji na smartfony. Tak długo, jak masz przy sobie smartfon podczas podróży, będzie on śledził te same dane.

6. Popraw swoją ocenę kredytową

Może Ci się wydawać, że Twoja ocena zdolności kredytowej nie ma wpływu na stawkę ubezpieczenia samochodu, ale tak jest. Faktem jest, że im gorsza zdolność kredytowa, tym większe prawdopodobieństwo wyższych składek ubezpieczeniowych, a różnica może sięgać setek dolarów. Ale co to jest słaba zdolność kredytowa?

Ogólnie rzecz biorąc, ocena FICO niższa niż 579 punktów jest tym, co firma ubezpieczeniowa uważa za słabą zdolność kredytową. Im niższy wynik, tym poważniejsza sprawa. Schemat ten obowiązuje w większości stanów USA. Na przykład w Michigan szkody dla posiadaczy słabych kredytów są najpoważniejsze. Cena rocznej składki wzrasta tam do ponad 5 500 USD.

Dlatego podjęcie aktywnych kroków w celu poprawy swojej oceny kredytowej i znalezienia się po właściwej stronie uprzedzeń finansowych firmy ubezpieczeniowej jest dobrym sposobem na uzyskanie niższych kosztów ubezpieczenia. Jak można poprawić swoją ocenę kredytową? Poniżej podajemy kilka rzeczy, które możesz zrobić naprawdę szybko, aby zobaczyć pewne rezultaty.

  • Pracuj nad spłatą zadłużenia, jeśli masz zaległości w spłatach
  • Korzystaj z kart kredytowych i spłacaj je w całości
  • Płać wszystkie rachunki na czas
  • Wykrywaj błędy w raporcie kredytowym
  • Korzystaj z zabezpieczonej karty kredytowej

RELATED: Jak uzyskać kredyt samochodowy przy złych kredytach?

7. Postaw na bardziej podstawową ochronę ubezpieczeniową

Ceny, o których wspomnieliśmy w dzisiejszym blogu, dotyczyły pełnego pokrycia, znanego również jako pokrycie kompleksowe. Są sytuacje, w których ten rodzaj polisy ubezpieczeniowej nie jest odpowiednim wyborem, np. gdy składki są zbliżone do wartości całego samochodu. Jeśli jeździsz starszym samochodem, nie potrzebujesz pełnego pokrycia ani pokrycia od kolizji i wystarczy Ci ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej oznacza, że jest się chronionym przed kosztami szkód wyrządzonych innym samochodom lub mieniu, ale nie przed szkodami wyrządzonymi własnemu samochodowi. Jeśli samochód jest stary i nie warto go nawet naprawiać, nie jest też wart ubezpieczenia. Możesz po prostu sprzedać samochód na złom, a następnie zastanowić się nad kupnem pojazdu zastępczego.

8. Sprawdź stawki ubezpieczeniowe przed zakupem pojazdu

Wiele osób musi płacić wyższe składki, ponieważ kupują pojazd, zanim sprawdzą koszty ubezpieczenia. W ten sposób wpadają w pułapkę ograniczeń narzuconych przez dany samochód lub inny pojazd, jeśli chodzi o koszty ubezpieczenia. Jeśli poświęcisz trochę czasu na zbadanie, ile będzie kosztowało ubezpieczenie, możesz dokonać mądrzejszego i bardziej świadomego wyboru.

Załóżmy, że rozglądasz się za SUV-ami typu crossover. Można by założyć, że ubezpieczenie wszystkich tych samochodów kosztuje mniej więcej tyle samo, ale okazuje się, że liczby mówią co innego. Na przykład Subaru Outback ma średnią roczną składkę w wysokości 1 392 USD, a sugerowana cena detaliczna wynosi około 26 650 USD. Toyota RAV4 należy zdecydowanie do tej samej rodziny i jest o około 600 USD tańsza według MSRP, ale jednocześnie jej ubezpieczenie kosztuje średnio 1 555 USD.

Wnioski: Nie rezygnuj z niektórych samochodów, aby zapewnić sobie niższe ubezpieczenie

Chociaż ceny różnią się z różnych powodów - położenia geograficznego, historii jazdy, sytuacji domowej, zdolności kredytowej itp. - rodzaj samochodu, który ubezpieczasz, nadal ma ogromny wpływ na cenę i możesz wiele zyskać, po prostu nie próbując ubezpieczać samochodu luksusowego lub sportowego, elektrycznego lub jakiegokolwiek samochodu, który jest zwykle celem złodziei. Zacznij od właściwego samochodu, a wtedy inne karty zalet będą miały większe znaczenie.

Kamil Warzecha

Redakcja Meguiars.com.pl

Zobacz również