img

Ile waży silnik samochodowy? (Małe i duże silniki)

Niezależnie od tego, czy planujesz wymianę silnika w swoim pojeździe, czy jesteś po prostu ciekawy, możesz zadawać sobie pytanie: ile waży silnik samochodowy? Ponieważ na drogach jest tak wiele różnych silników, trudno jest powiedzieć, że wszystkie silniki ważą tyle samo.

Największym czynnikiem wpływającym na wagę jest wielkość silnika - większość dużych silników, takich jak V8, waży od 400 do 700 funtów, a mniejszy silnik V6 waży średnio od 300 do 450 funtów. Silniki wysokoprężne mogą jednak ważyć ponad 700 funtów.

Przyglądamy się kilku typom silników i omawiamy, w jaki sposób określa się ich masę. W naszym artykule sprawdzamy także, czy wielkość silnika ma wpływ na jego osiągi.

Spis treści pokaż Czynniki wpływające na masę silnika samochodowego 1. Rozmiar 2. Materiał 3. Przemieszczenie 4. Rok modelowy Średnia masa silnika V8 Średnia masa silnika V6 Średnia masa silnika 4-cylindrowego Waga silnika wysokoprężnego i benzynowego Czy cięższe silniki działają dłużej? Waga silnika a osiągi

Czynniki wpływające na masę silnika samochodowego

1. Rozmiar

Rozmiar silnika ma największy wpływ na jego masę. Silniki samochodowe są klasyfikowane według liczby cylindrów.

W większości samochodów osobowych pod maską znajduje się silnik czterocylindrowy. Jednak większe pojazdy będą wyposażone w silniki sześcio- lub ośmiocylindrowe, z których wiele jest ułożonych w kształcie litery V. Z każdym kolejnym cylindrem zwiększa się również masa pojazdu.

2. Materiał

Kolejnym czynnikiem decydującym o masie jest materiał, z którego wykonano silnik. Silnik żeliwny będzie cięższy od silnika wykonanego z aluminium.

Starszy silnik może być wykonany z żeliwa, co powoduje, że waży on więcej niż nowszy model wykonany z aluminium. Dlatego też niektóre modele samochodów ważą coraz mniej, w miarę jak stają się nowsze.

3. Pojemność skokowa

Pojemność skokowa silnika również ma wpływ na masę. Na przykład, silnik GM 215 cali sześciennych waży około 175 funtów mniej niż silnik LS1 346 cali sześciennych ze względu na mniejszą pojemność skokową.

Im większe są otwory w cylindrach i im dalej muszą się poruszać tłoki, tym większej masy można się spodziewać. Z tego powodu duży silnik czterocylindrowy może ważyć więcej niż kompaktowy silnik sześciocylindrowy.

4. Rok modelowy

Rok produkcji silnika również ma wpływ na jego masę. Im nowszy silnik, tym większe prawdopodobieństwo, że zastosowano w nim udoskonalenia.

W niektórych przypadkach te udoskonalenia mogą obniżyć masę. Jednak nowe technologie mogą również prowadzić do zwiększenia masy, ponieważ potrzebne jest dodatkowe wyposażenie.

Średnia masa silnika V8

Typowy silnik V8 waży około 400 do 700 funtów (180 do 320 kg). Najcięższe silniki V8 można często znaleźć w dużych samochodach typu pickup lub SUV.

Jednak nie wszystkie silniki V8 są duże i ciężkie. W rzeczywistości zarówno 3,9-litrowy silnik V8 Forda/Jaguara z lat 90., jak i GM 215 V8 są uważane za mniejsze silniki ośmiocylindrowe, które ważą mniej niż większość.

Średnia masa silnika V6

Silnik V6 wygląda podobnie do silnika V8, ale ma o dwa cylindry mniej, więc można oczekiwać, że jego masa całkowita będzie mniejsza.

Większość silników V6 waży od 300 do 450 funtów (140 do 200 kg), ale w grę wchodzą te same czynniki.

Pojemność skokowa nie zawsze powoduje radykalną zmianę masy. Przykładem tego jest silnik Ford EcoBoost V6. Silnik V6 o pojemności 3,5 litra waży 449 funtów, w porównaniu z silnikiem V6 o pojemności 2,7 litra, którego masa spadła tylko o 9 funtów, mimo że jest mniejszy.

Średnia masa silnika 4-cylindrowego

Średnia masa 4-cylindrowego nowoczesnego aluminiowego silnika samochodowego wynosi od 200 do 350 funtów (90 do 160 kg), czyli jest znacznie lżejszy od silnika V6 lub V8. Jeśli jest to blok żeliwny, można się spodziewać, że będzie nieco cięższy niż silnik aluminiowy.

Waga silnika wysokoprężnego i benzynowego

Konstrukcja silnika wysokoprężnego sprawia, że jest on naturalnie cięższy niż porównywalny silnik gazowy. Silniki wysokoprężne wytwarzają więcej mocy niż warianty zasilane gazem, dlatego muszą być inaczej skonstruowane. Większa wytrzymałość przekłada się na większą masę.

Ciekawostka: Paliwo do silników wysokoprężnych waży więcej niż gaz, ponieważ ma większe cząsteczki. Ze względu na lepkość i gęstość inaczej się też rozpyla. Jeden galon oleju napędowego waży 7,1 funta, podczas gdy funt benzyny waży tylko 6,3 funta.

Czy cięższe silniki działają dłużej?

Rozmiar silnika nie mówi o jego trwałości. Sposób użytkowania i pojazd, w którym jest zamontowany, mają większy wpływ na trwałość silnika niż jego rozmiar.

Większe silniki nie pracują tak ciężko, jak mniejsze, ale zawierają też cięższe części, więc potrzebują więcej paliwa i mocy. Cięższy silnik może zużywać się tak samo szybko jak lżejszy. Jednak jego naprawa może być również droższa.

Waga silnika a jego osiągi

Lata temu można było bezpiecznie założyć, że im większy silnik, tym większa moc. Jednak obecnie nie jest to już prawdą.

Duże silniki są zazwyczaj stosowane w pojazdach o wysokich osiągach, aby uzyskać większą prędkość i przyspieszenie. Jednak te cięższe silniki zmniejszają również skuteczność hamowania, ponieważ jest większa masa, którą trzeba zatrzymać. Większe silniki mogą również utrudniać zmianę pasa ruchu i pokonywanie zakrętów.

Ponadto lżejsze silniki mogą być bardziej wydajne. Przy mniejszej masie, do poruszania pojazdu potrzeba mniej paliwa. Dlatego przed podjęciem decyzji, jaki silnik jest najlepszy, należy ocenić jego osiągi i masę.

Kamil Warzecha

Redakcja Meguiars.com.pl

Zobacz również