img

Jak nie należy myć samochodu?

Mycie samochodu to obowiązek, który dla wielu osób jest także przyjemnością. Dbanie o powłokę lakierniczą przynosi wyjątkowo ładne rezultaty, ale zadziwiająco łatwo jest popełnić proste błędy przy tej czynności, które skończą się uszkodzeniem elementów poprawianych, zwłaszcza jeśli chcemy wykonać jakieś prace konserwacyjne wokół swojego pojazdu.

Mycie samochodów wcale nie jest prostą czynnością, a przynajmniej trzeba być przygotowanym na różne niezbyt oczywiste zjawiska, aby nie popełniać typowych błędów.

Kosmetyki samochodowe

Najważniejsze jest dobieranie odpowiednich środków pielęgnacyjnych, bezpiecznych dla naszej karoserii. Pod żadnym pozorem nie można wziąć po prostu tego, co już leży w domu i przeznaczone jest do sprzętów domowych. Płyn do mycia naczyń nie powinien być alternatywą dla szamponu samochodowego, ponieważ będzie powodował matowienie lakieru. Wszelkiego rodzaju preparaty do pielęgnacji naszej skóry nie sprawdzą się w kwestii pielęgnowania tapicerki. Jeśli spróbujemy ją odnosić kremem do rąk, spowodujemy najpewniej odbarwienie skóry i doprowadzimy do pogorszenia jej wytrzymałości. Bardzo niebezpieczne są także płyny do czyszczenia kominków, które stały się popularne ze względu na skuteczność w czyszczeniu felg. Niestety, są tak dobre, że zmywają także wierzchnią, ochronną warstwę lakieru z felg.

Odpowiednia pielęgnacja auta

Gąbka samochodowa

Uchodząca za zupełnie bezpieczną miękka gąbka do samochodu także może być problemem. Związane jest to z faktem, że do gąbki bardzo łatwo czepiają się różne ziarenka piasku i chociaż gąbka sama w sobie nie porysuje lakieru, każde pojedyncze ziarno piasku na gąbce będzie w moment rysą na lakierze. Lepiej jest zapomnieć o gąbkach i zdecydować się na ścierki z mikrofibry, a przynajmniej zastosować mechanizm z dwoma wiadrami – w pierwszym wiadrze jest woda do regularnego płukania gąbki, a w drugim wiadrze pojawia się woda z szamponem samochodowym.

Myjka ciśnieniowa

Inną alternatywą dla gąbki jest myjka ciśnieniowa i jest to alternatywa dobra, ale nie idealna, ponieważ ona też może spowodować problemy. Największym błędem jest przykładanie myjki za blisko do lakieru, w odległości mniejszej niż około 15 centymetrów. Ciśnienie wody jest wtedy niebezpiecznie wysokie. Co więcej, myjka ciśnieniowa może swoim strumieniem wody uszkodzić niektóre delikatne elementy samochodu, na przykład czujnik ABS.

Mycie samochodu musi się odbywać ponadto w odpowiednich warunkach,. Jeśli jest za ciepło i karoseria samochodu jest nagrzana, wszystkie środki pielęgnacyjne będą bardzo szybko wysychały, co będzie skutkowało powstawaniem plam.

Kamil Warzecha

Redakcja Meguiars.com.pl

Zobacz również