img

Nie działa tempomat (jak go naprawić)

Trudno byłoby dziś znaleźć na drodze pojazd bez tempomatu. Ta nieoceniona funkcja ułatwia jazdę na długich dystansach, ale może również powodować problemy, gdy działa nieprawidłowo. Zrozumienie przyczyn, dla których tempomat przestał działać, umożliwia szybkie usunięcie usterki, aby jazda była jeszcze przyjemniejsza.

Usterka ta może powodować problemy z samym tempomatem, ale może mieć również wpływ na przyspieszenie pojazdu. Dlatego też należy się temu przyjrzeć natychmiast po zauważeniu problemu. Przyjrzyjmy się najpierw przyczynom takiego stanu rzeczy.

Najczęstszym powodem, dla którego tempomat przestaje działać, jest przepalenie bezpiecznika lub uszkodzenie przełącznika pedału hamulca. Może to być również spowodowane problemami z układem sterowania przepustnicą lub układem ABS. W starszych układach tempomatu przyczyną może być uszkodzenie przewodu podciśnienia.

Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa lista możliwych przyczyn niedziałania tempomatu:

Spis treści pokaż Przyczyny ustania działania tempomatu 1. Przepalony bezpiecznik 2. Uszkodzony przełącznik pedału hamulca 3. Nieprawidłowe działanie czujnika prędkości 4. Problemy elektryczne 5. Uszkodzony siłownik podciśnienia, przewody lub kabel (starsze tempomaty) Co to jest tempomat? Koszt naprawy tempomatu

Przyczyny ustania działania tempomatu

1. Przepalony bezpiecznik

Wszystkie systemy elektryczne w samochodzie są kontrolowane przez bezpieczniki. Tempomat jest podłączony do bezpiecznika, który może przepalić się w przypadku zwarcia lub usterki. Bez sprawnego bezpiecznika tempomat nie działa w ogóle.

Na szczęście znalezienie i wymiana przepalonego bezpiecznika nie jest trudna. Sprawdź w instrukcji obsługi samochodu, jaki bezpiecznik odpowiada technologii tempomatu.

2. Uszkodzony przełącznik pedału hamulca

Wyłącznik pedału hamulca jest odpowiedzialny za włączanie i wyłączanie świateł hamowania w zależności od położenia pedału. Tempomat jest zaprojektowany w taki sposób, aby wyłączał się po naciśnięciu pedału hamulca.

Ponieważ tempomat jest podłączony do przełącznika pedału hamulca, każda usterka może spowodować jego wyłączenie. Gdy przełącznik pedału hamulca działa nieprawidłowo, samochód uważa, że hamulce są włączone, co powoduje automatyczne wyłączenie systemu. Ponadto może się zdarzyć, że nie będzie świecić światło hamowania, co zdezorientuje kierowców.

3. Nieprawidłowe działanie czujnika prędkości

Czujniki prędkości znajdują się na każdym kole lub mechanizmie różnicowym. Ich zadaniem jest monitorowanie prędkości obrotowej kół w celu określenia, czy konieczna jest kontrola trakcji.

Czujniki prędkości są również częścią układu tempomatu. Gdy czujnik ulegnie uszkodzeniu, tempomat może przestać działać, a prędkościomierz może również dziwnie się zachowywać.

Problem z czujnikiem prędkości jest często sygnalizowany zapaleniem się lampki ostrzegawczej ABS lub kontrolki "check engine" na desce rozdzielczej.

RELATED: 3 Symptomy uszkodzonego czujnika prędkości obrotowej koła ABS

4. Problemy z elektryką

Tempomat jest układem elektronicznym, w którym wiele elementów współpracuje ze sobą, aby zapewnić działanie systemu. Jeżeli tempomat nie działa, należy sprawdzić, czy nie ma usterki w wiązce przewodów i złączach.

Należy również upewnić się, że źródło napięcia dostarcza wystarczającą ilość energii do układu. Nawet najmniejsza usterka może spowodować uszkodzenie tempomatu. W wielu przypadkach może to być problem z dźwignią lub przyciskami tempomatu, które powodują jego niewłączanie.

Jeżeli przyciski tempomatu znajdują się na kierownicy, przyczyną może być również uszkodzona sprężyna zegarowa, która znajduje się za kierownicą.

Sprawdź system za pomocą skanera OBD2 w poszukiwaniu kodów usterek związanych z tempomatem.

RELATED: 5 objawów uszkodzonej sprężyny zegarowej, lokalizacja i koszt wymiany

5. Uszkodzony siłownik podciśnieniowy, przewody lub kabel (starsze tempomaty)

Jeśli jeździsz starszym samochodem z tempomatem, możesz mieć problem z siłownikiem podciśnienia lub przewodem łączącym go z przepustnicą. Jeżeli przewody podciśnienia lub siłownik zostały uszkodzone, tempomat przestanie działać.

Dodatkowo, przewód łączący siłownik z przepustnicą musi być w dobrym stanie. Jeśli został on przerwany, tempomat przestanie działać.

Co to jest tempomat?

Tempomat został po raz pierwszy wprowadzony do samochodów w latach 50. ubiegłego wieku. Minęło jednak wiele lat, zanim stał się on standardowym wyposażeniem nowoczesnych pojazdów. Tempomat to funkcja, która jest wykorzystywana podczas jazdy ze stałą prędkością.

Ten układ elektryczny umożliwia ustawienie określonej prędkości i zdjęcie nogi z pedału gazu. W przypadku długiej jazdy zmniejsza się zmęczenie, ponieważ nie trzeba starać się utrzymać stałej prędkości. Tempomat może również wpłynąć korzystnie na zużycie paliwa, ponieważ pojazd zużywa mniej paliwa podczas spokojnej jazdy.

W nowszych samochodach można znaleźć tempomat adaptacyjny, który jest inteligentną technologią. Tempomat adaptacyjny umożliwia jazdę z ustaloną prędkością, ale za pomocą czujników pomaga także zachować bezpieczną odległość od pojazdów jadących przed Tobą. W przypadku konwencjonalnego tempomatu kierowca musi przejąć kontrolę, gdy samochód jadący przed nim zwalnia, ale w przypadku tempomatu adaptacyjnego tak nie jest.

Koszt naprawy tempomatu

Koszt naprawy tempomatu zależy od tego, co było przyczyną jego awarii. Jeżeli konieczna jest wymiana tempomatu lub przełącznika hamulca, koszt naprawy może wynieść od 125 do 350 USD, wliczając w to części i robociznę. Natomiast koszt wymiany bezpiecznika to zaledwie kilka dolarów, a wymianę można wykonać samodzielnie w ciągu kilku sekund.

Z drugiej strony, gdy awarii ulegnie coś poważniejszego, np. siłownik, rachunek za naprawę może być znacznie wyższy. W niektórych pojazdach wymiana siłownika tempomatu może kosztować ponad 700 USD. Koszty te rosną, jeśli jeździsz samochodem luksusowym lub takim, do którego trudno jest dostać części.

Naprawa uszkodzonego tempomatu może nie wydawać się konieczna, ale ten wadliwy układ może mieć wpływ na inne aspekty działania samochodu. Mogą pojawić się problemy z przyspieszeniem lub wskazaniami prędkościomierza. Dla bezpieczeństwa najlepiej jest oddać tempomat do naprawy zaraz po zauważeniu problemu.

Robert Antkowiak

Redakcja Meguiars.com.pl

Zobacz również