img

Glinkowanie samochodu – dlaczego warto to robić?

Podczas jazdy czy tez postoju, samochód nieustannie jest narażony na działania soków z drzew jakie znajdują się w pobliżu, drobinki asfaltu i piasku po którym jeździ, oraz wiele innych zanieczyszczeń od których nie da się uciec. (https://sklep.motogo.pl/meguiars-m12Wszystko to powoduje, że lakier traci piękny połysk i gładkość, lakier jest coraz bardziej szorstki i nie cieszy już oczu pięknymi refleksami światła.

Co zrobić by temu zapobiec?

Każdy zabieg pielęgnacyjny zaczynajmy od dokładnego umycia samochodu i jego wysuszenia. Jeśli przeciągniemy ręka po jego powierzchni może okazać się, że jest szorstka i niemiła w dotyku, co zawdzięcza zabrudzeniom jakie pojawiały się na powierzchni. Takie zabrudzenia zawsze muszą być usunięte przed rozpoczęciem woskowania i polerowania lakieru, a najlepiej zrobić to za pomocą sprawdzonych i polecanych produktów.

Preparaty pielęgnacyjne

Bardzo dobry jest Smooth Surface Clay Kit, który pozwala na uzyskanie niemal idealnie gładkiej powierzchni lakieru. Użycie i zastosowanie tego produktu nie wymaga specjalnych umiejętności i wiedzy, może go stosować każdy i do niemal każdego rodzaju lakieru. Cały zabieg glinkowania najlepiej jest rozpocząć od dokładnego rozpakowania produktu, wyjęcia go z opakowania i przygotowania do użycia. Kawałek glinki najpierw powinno się spłaszczyć do wymiarów mniej więcej połowy naszej dłoni. Glinka musi mieć odpowiedni podkład lakieru, więc wcześniej spryskajmy dobrze całość powierzchni na której pracujemy Quik Detailer'em, który ułatwi nakładanie glinki.

Połysk lakieru

Glinkowanie karoserii

Dobrze jest zaczynać glinkowanie od małego fragmentu i nakładać glinkę powolnym ruchem. Jeśli dobrze spryskamy powierzchnię znacznie ułatwi nam to pracę, co będzie odczuwalne od samego początku. W sytuacji gdy glinka zaczyna się przyklejać do powierzchni, wystarczy ponownie spryskać preparatem Quik Detailer'em, co ułatwi dalsze nakładanie. Bardzo ważne jest to by nie zapominać o spryskaniu powierzchni tym preparatem, bo to pozwoli na kłaść mniejszy nacisk na glinkę podczas nakładania, co może sprawić że glinka odpadnie. Podczas nakładania starajmy się lekko naciskać, co zapewni lepszą przyczepność.

Efekt glinkowania

Glinka potrafi usunąć każde występujące na lakierze zabrudzenie przyspojone, co jest łatwo wyczuwalne pod ręką, ponieważ zaczyna się coraz bardziej ślizgać po gładszej powierzchni. Dochodząc do sytuacji, że ten kawałek na którym nakładamy glinkę stał się już idealnie gładki, przejdźmy do kolejnego odcinka.

Podczas pracy glinka staje się brudna i zanieczyszczona resztkami zebranymi z lakieru, więc trzeba ją składać i ugniatać na nowo, by odsłonić czystą stronę. Na samym końcu wycieramy powierzchnię auta do sucha Supreme Shine Microfiber Towel, specjalnym ręcznikiem jaki producent dołączył do zestawu. Po takim zabiegu lakier jest gładziutki niczym szkło, można go nawoskować i wypolerować już bez przeszkód.

Robert Antkowiak

Redakcja Meguiars.com.pl

Zobacz również