Samochód to element, który szybko dowiezie Cię do celu.
Jak zapewne już wiesz, samochód nigdy nie jest dobrą inwestycją, ponieważ bardzo szybko traci na wartości. Na szczęście można zrobić coś, co zapobiegnie tak szybkiej utracie wartości - należy go odpowiednio konserwować.
To prawda, gdy mówi się: "Twój samochód będzie Ci dobrze służył, jeśli Ty będziesz dobrze służył swojemu samochodowi", co oznacza, że terminowa konserwacja samochodu przyniesie Ci długoterminowe korzyści.
Oto moje 10 najlepszych wskazówek dotyczących konserwacji samochodu, począwszy od prostych rzeczy, a skończywszy na bardziej technicznych sytuacjach:
Spis treści pokaż Wskazówka dotycząca konserwacji 1: Sprawdzanie i konserwacja filtra powietrza Wskazówka dotycząca konserwacji 2: Sprawdzanie i konserwacja akumulatora samochodowego Wskazówka dotycząca konserwacji 3: Regularna kontrola i wymiana oleju silnikowego Wskazówka serwisowa 4: Sprawdzanie i konserwacja poziomu płynów Wskazówka konserwacyjna 5: Wymiana wycieraczek przedniej szyby. Wskazówka serwisowa 6: Sprawdzanie i utrzymywanie ciśnienia w oponach Wskazówka serwisowa 7: Osiowanie kół co 2 lata. Wskazówka serwisowa 8: Sprawdzanie i wymiana świec zapłonowych Wskazówka konserwacyjna nr 9: Częste mycie samochodu Wskazówka serwisowa nr 10: Wskazówka serwisowa 10: Sprawdzaj klocki i tarcze hamulcowe Wskazówka serwisowa 11: Smarowanie zawiasów drzwi.Wskazówka serwisowa 1: Sprawdzaj i konserwuj filtr powietrza
Jednym z najbardziej podstawowych, ale istotnych elementów samochodu jest filtr powietrza. Sam filtr to nic wielkiego, ale jego praca ma kluczowe znaczenie dla sprawnego działania samochodu.
Podczas pracy samochód nieustannie pobiera powietrze z atmosfery, aby zmieszać je z paliwem przeznaczonym do spalenia. Powietrze atmosferyczne z pewnością nie jest w 100% czyste, dlatego zadaniem filtra powietrza jest odfiltrowanie zanieczyszczeń z powietrza, zanim dostanie się ono do mieszanki; w przeciwnym razie samochód nie będzie działał tak sprawnie, jak powinien.
Filtr powietrza pracuje stale podczas pracy silnika i z czasem ulega zabrudzeniu. Dlatego zaleca się częste sprawdzanie filtra powietrza i czyszczenie lub wymianę w zależności od jego stanu.
Wskazówka konserwacyjna nr 2: Sprawdzaj i konserwuj akumulator samochodowy
Jeśli chodzi o wskazówki dotyczące konserwacji pojazdu, ta jest jedną z najważniejszych. Akumulator samochodu zasila wszystkie układy elektryczne, światła i, co najważniejsze, silnik, który uruchamia się po przekręceniu kluczyka.
Jeśli Twój akumulator jest w złym stanie, prawdopodobnie utkniesz gdzieś na mieliźnie, ponieważ Twój samochód nie chce zapalić.
Ostrożność jest lepsza niż pobłażliwość, dlatego zaleca się sprawdzenie i wymianę akumulatora samochodowego po 2 do 3 latach. W tym okresie należy regularnie sprawdzać poziom płynu w akumulatorze, jeśli jest to akumulator kwasowy.
Należy również dbać o naładowanie akumulatora samochodowego, gdy samochód nie jest używany przez dłuższy czas. Niski poziom naładowania akumulatora bardzo szybko spowoduje jego uszkodzenie w niskich temperaturach.
Wskazówka konserwacyjna nr 3: Sprawdzaj i wymieniaj olej silnikowy co jakiś czas
Smarowanie silnika samochodu opiera się na oleju, dlatego od niego zależy żywotność wewnętrznych elementów silnika i skrzyni biegów.
Każda książka z poradami dotyczącymi konserwacji samochodu zawiera informacje o terminowej wymianie oleju. Samochód z małą ilością oleju w końcu się zepsuje i będzie wymagał poważnych i kosztownych napraw. Czasami nawet sam silnik będzie wymagał wymiany.
Ważne jest, aby sprawdzać stan oleju silnikowego. Jeśli zauważysz, że olej stał się czarny, czas na wymianę oleju. Olej należy wymieniać także po przejechaniu kilometrów wskazanych przez producenta na zbiorniku oleju.
W razie wycieku oleju należy go natychmiast naprawić i nigdy nie należy jeździć z niskim poziomem oleju silnikowego.
RELATED: 6 przyczyn tego, że olej silnikowy pachnie jak gaz
Wskazówka serwisowa nr 4: Sprawdzaj i utrzymuj poziom płynów
Mówimy tu o płynie wspomagania układu kierowniczego, płynie przekładniowym, płynie hamulcowym i płynie chłodniczym w Twoim samochodzie. Wszystkie te płyny są tak samo ważne dla silnika jak olej silnikowy.
Układ wspomagania kierownicy nie będzie działał prawidłowo, jeśli pompa lub przewody są nieszczelne lub jeśli w zbiorniku nie ma wystarczającej ilości płynu.
Płyn przekładniowy jest równie ważny dla skrzyni biegów, jak olej silnikowy dla silnika. Zbyt niski poziom płynu przekładniowego może spowodować poważne problemy z przekładnią, których naprawa może być bardzo kosztowna.
Zadaniem płynu chłodzącego jest utrzymywanie temperatury silnika. Dlatego wszystkie te płyny powinny być na pełnym poziomie, a w razie wycieku należy go jak najszybciej naprawić.
Sprawdź w instrukcji naprawy lub serwisowej, gdzie znajdują się różne zbiorniki płynów w komorze silnika i pamiętaj, aby nie otwierać zbiornika płynu chłodzącego, gdy samochód jest gorący.
ZWIĄZANE: Jak często należy wymieniać płyn wspomagania układu kierowniczego?
Wskazówka serwisowa nr 5: Wymień wycieraczki przedniej szyby
Wycieraczki przedniej szyby to element, który zawsze powinien być najwyższej klasy. Jeśli wycieraczki są niesprawne, podczas ulewnego deszczu lub śniegu trudno będzie Ci dostrzec to, co znajduje się przed samochodem. Złe wycieraczki mogą być bardzo niebezpieczne i powodować wypadki.
Zużyte wycieraczki mogą również zarysować przednią szybę, co wiąże się z dużo większymi kosztami naprawy niż sama wymiana wycieraczek.
Wycieraczki są często dość tanie i bardzo łatwe do wymiany, dlatego należy dbać o to, aby wymieniać je co jakiś czas.
Wskazówka serwisowa nr 6: Sprawdzaj i utrzymuj ciśnienie w oponach
Kolejna ważna wskazówka dotycząca konserwacji pojazdu: Ten czynnik ma bezpośredni wpływ na komfort i jakość jazdy. Odpowiednie ciśnienie w oponach, które wynosi około 35 PSI w zależności od modelu samochodu, zapewnia właściwą kontrolę nad pojazdem.
Właściwe ciśnienie umożliwia oponom równomierne przyleganie do nawierzchni, a następnie powolne i równomierne zużywanie się. Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie prowadzi również do nadmiernego nacisku na amortyzatory i zawieszenie.
Aby uniknąć tych problemów, najlepiej jest jednak regularnie sprawdzać ciśnienie we wszystkich czterech oponach. Pompowanie i utrzymywanie ciśnienia w oponach jest często bezpłatne i każdy może to zrobić.
Wskazówka serwisowa nr 7: geometria kół co 2 lata
Większość ludzi nie myśli o zbieżności kół. Geometria kół może ulec uszkodzeniu po najechaniu na krawężnik lub wymianie części zawieszenia.
Większość ludzi nie myśli o tym, że zbieżność kół może się zmienić w czasie z powodu zużytych tulei.
Jak zapewne wiesz, opony są kosztowne dla Twojego samochodu. Zła geometria kół spowoduje bardzo szybkie zużycie opon, dlatego zalecamy wykonywanie geometrii kół co 2 lata.
Do wykonania zbieżności kół potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Więcej informacji na temat kosztów geometrii kół można znaleźć tutaj: Koszt geometrii kół.
Wskazówka serwisowa nr 8: Sprawdzaj i wymieniaj świece zapłonowe
Świece zapłonowe są często pomijane w poradach dotyczących konserwacji pojazdu. W zależności od marki i modelu Twojego samochodu, może on mieć 4 lub więcej świec zapłonowych.
Świece zapłonowe zapalają mieszankę paliwowo-powietrzną w silniku, dlatego z czasem na ich końcówkach odkłada się węgiel. Osad węglowy zaczyna wpływać na czas zapłonu i jakość iskry, co bezpośrednio wpływa na pracę silnika.
Po przejechaniu około 50 000 do 80 000 km należy sprawdzić świece zapłonowe. Jeśli mechanik zasugeruje ich wymianę, należy wymienić wszystkie, a nie tylko te, które wykazują większe zużycie.
Wymiana świec zapłonowych jest często dość tania, a może zapobiec nieprawidłowemu zapłonowi, co z czasem pomoże utrzymać samochód w dobrym stanie.
RELATED: Co to jest serwis układu wtrysku paliwa i czy jest pomocny?
Wskazówka serwisowa nr 9: Często myj samochód
Jedną z najważniejszych wskazówek dotyczących konserwacji jest mycie samochodu co 1-2 tygodnie, aby zapobiec uszkodzeniu lakieru i rdzewieniu. Jeśli mieszkasz w zimnym kraju lub w pobliżu morza, gdzie na drogach jest sól, jest to jeszcze ważniejsze.
Jeśli weźmiesz dwa 10-letnie samochody i położysz je obok siebie, gdy jeden z nich był regularnie myty, a drugi nie, prawdopodobnie będziesz zaskoczony różnicą. Co 3 miesiące można też nakładać na lakier wosk, aby chronić go przed uszkodzeniami.
Wskazówka serwisowa nr 10: Sprawdzaj klocki i tarcze hamulcowe
Niezależnie od tego, gdzie szukać wskazówek dotyczących konserwacji samochodu, zawsze znajdzie się wśród nich konserwacja układu hamulcowego. Hamowanie samochodem jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o panowaniu nad pojazdem.
Jedynym sposobem na spowolnienie lub zatrzymanie pojazdu jest utrzymanie układu hamulcowego w jak najlepszym stanie; jest to kwestia bezpieczeństwa. Nigdy nie należy rezygnować z hamulców, aby zaoszczędzić pieniądze.
Nie ma limitu kilometrów, po którym należy sprawdzać hamulce. Lepiej jest przeprowadzać kontrolę hamulców co miesiąc, a przynajmniej co 3 miesiące.
Wizualna kontrola hamulców jest często dość łatwa. Wystarczy użyć latarki i sprawdzić wnętrze obręczy, a następnie obejrzeć wirniki i klocki hamulcowe. Upewnij się, że na klockach hamulcowych pozostało co najmniej 4 mm materiału (jak na zdjęciu powyżej), a na tarczach hamulcowych nie ma zbyt wiele rdzy.
Jeśli z czasem stan hamulców pogorszył się, być może nadszedł czas na wymianę tarcz hamulcowych lub klocków hamulcowych.
Wskazówka serwisowa nr 11: Smaruj zawiasy drzwi
Jedną z najprostszych rzeczy, o której większość ludzi nie myśli, jest smarowanie zawiasów drzwi co roku lub częściej. Może Ci się wydawać, że nie jest to coś zauważalnego, ale jeśli podczas otwierania drzwi w samochodzie słychać odgłosy, to znaczy, że samochód jest w złym stanie.
Smarowanie zawiasów drzwi jest bardzo proste - wystarczy rozpylić smar w sprayu i spryskać nim zawiasy i zamki drzwi, aby utrzymać je w dobrym stanie.